מן הארכיון: מסע מוזיקלי משולש אל נבכי עולמם המסתורי של הדינדנים

Posted on 29 בנובמבר 2009 של

0


מאת הראל שרייבר

הדינדנים

הדינדנים

בדצמבר 2008 עזב אוליבר פוסטגייט את עולמנו. אוליבר פוסטגייט, שם עלום לכאורה, הוא האיש שמאחורי מספר רב של קלאסיקות טלוויזיה לילדים, רובן שודרו ב-BBC משנות החמישים עד שנות השבעים, חלקן עד עצם היום הזה. בארץ שודרה רק סדרה אחת שלו – הדינדנים (The Clangers).

בילדותי אהבתי לצפות בסדרה, שלמיטב זכרוני שודרה בשחור-לבן. הדינדנים, משפחה של עכברים סרוגים חיו להם על הכוכב שלהם בשלווה; עיקר הרפתקאותיהם סבבו סביב חפצים שנפלו מהחלל. התקשורת ביניהם התנהלה בשריקות, ואת הכל עטפה מוזיקה עדינה ומהפנטת (או שאולי היתה זו הטלוויזיה שהיפנטה אותי).

אחד הדברים שאהבתי בסדרה, מלבד השלווה שבה חיו הדינדנים, היה שהכל היה הגיוני. אולי לא מציאותי (לכולם), אבל הגיוני ועקבי בהחלט. אם רוצים לאכול, אוכלים מרק. מהיכן מגיע המרק? מדרקונית המרק – צריך ללכת ולבקש ממנה.

כמו שהגדיר את זה פוסטגייט עצמו, כשנשאל על העולם הסוריאליסטי של הדינדנים: "הם סוריאליסטים אבל הגיוניים. יש לי דעה קדומה על פנטזיה לשמה. ברגע שהיא עוברת את הנקודה שבה לסיבה ותוצאה יש משמעות, מדע בדיוני הופך לנונסנס. בדינדנים, כל מה שקרה היה בהחלט הגיוני בהתאם לחוקי הפיזיקה של עולמם" (תרגום חופשי).

הסט שלפניכם הוקלט בערב לזכרו של פוסטגייט ב-13 בינואר 2009 באוגנדה. במהלך הערב הוקרנו כל פרקי הסדרה, ופס הקול שלהם עורבב עם חומרים נוספים. התוצאה: אודיסיאה חללית, דמיונית ומרחפת.

להורדה:

חלק א'
חלק ב'
חלק ג'

פורסם במקור ב-26.11.2009

עוד

Los Jubilee – האתר של של הראל שרייבר
מיול דרייבר – מייספייס
עוד הורדות – במדור ההורדות

מודעות פרסומת