עומר סולימאן באוגנדה והיפסטרים מפזזים באופן מטריד

Posted on 7 בפברואר 2011 של

5


צילום: מרכז הדאב.ני התימני

צילום: מרכז הדאב.ני התימני

השם עומר סולימאן הושמע לאחרונה באופן תדיר בתקשורת, אז עכשיו הוא יופיע גם כאן. לא ברור איך זה קורה, אבל פעם אחר פעם מצליחים אנשי הלייבל האמריקאי Sublime Frequencies להגיע לחורים הכי מאובקים/מעלי טחב של העולם ולדלות מהם פנינות מוזיקליות נדירות, מוזרות וגם (אחרי מספר האזנות, ובאופן מפתיע) קליטות. בדרך כלל הם שולפים משם הקלטות ישנות של מוזיקאים אלמונים לחלוטין, גם בארצם – לעתים בכלל בלי לדעת מי ומה הם, אם התקליטים/קסטות נותרו ללא לייבל – וזורקים הכל ביחד באיזה אוסף שהמכנה המשותף של רצועותיו הוא מדינת המוצא שלהן וקשר רופף ו/או גרוטסקי למוזיקה מערבית. התוצאה כמעט תמיד מפוקקת אוזניים.

בשנים האחרונות האנשים האלה התחילו לשלוף גם מוזיקאים חיים, וגם להריץ אותם קצת ברחבי העולם, מחוץ למדינות המוצא שלהם, בהופעות מול קהל פעור פה, ולא דווקא מהסיבות הנכונות. זהו, בתמצות שערורייתי, המקרה של עומר סולימאן מסוריה, ששר וכותב דבר מה שהוא מכנה דבקה עתידנית. הממד העתידני במוזיקה שלו מסתכם, כך נראה, בשימוש מורחב בקלידים אלקטרוניים עם אפקטים, מהסוג שחינוך מוזיקלי נאות מלמד לסלוד ממנו. ובכל זאת, אם מצליחים לצלוח את חומת הסאונד, שעלולה להיות מעט תוקפנית בהאזנות ראשונות, אפשר לזהות איזה מין עמוד שדרה מתנחשל, לאחוז בו בחוזקה ולהתחיל לרוץ עם זה.

הייתי יכול להכביר עוד הרבה מילים על המוזיקה של סולימאן, אבל אפשר וראוי לתת לה לדבר בעד עצמה, מה גם שמדובר בסרטון מקסים ומזעזע באופן שיניע דבר מה גם בלבו של האדיש שבמאזינו-צופים (המשך הטקסט, כמו גם הסיבה שלשמה התכנסנו – מתחת לווידיאו):

הסרטון הבא הוא סרטון סיוטי, שבו נראה סולימאן לאחר שנשלף אל מחוץ לסביבתו הטבעית, עושה את הקטע שלו באיזו חצר מגניבה בניו יורק אל מול עשרות היפסטרים מפזזים. הייתי יכול להתחיל לנתח את המצב התרבותי והפסיכולוגי שמאפשר למצגים ממין זה להתרחש, אבל אני חושש שהתמונות מדברות בעד עצמן.

אם כן, זהו עומר סולימאן בקליפת אגוז. סורי מטורלל עם קלידים זולים שהוציא אלבומים בלייבל אמריקאי חלוצי והרקיד את השמנא והסולתה של ארה"ב הצעירה, ובדרך גם כתב שיר הלל לבשאר אסד. את האלבומים שלו ניתן לרכוש מעת לעת באוגנדה, כשהם במלאי, ועכשיו, באופן מפתיע, ניתן לרכוש גם את החולצה היפהפייה שבראש הפוסט (60 שקל ואני "מפסיד על זה").

תודה למרכז הדאב.ני התימני על הצילום

עוד:
Sublime Frequencies – אתר הלייבל
עומר סולימאן – מייספייס

מודעות פרסומת