בחוץ עכשיו

Posted on 7 באוגוסט 2011 של

2


ששת הרליסים הראשונים של הלייבל (לחצו להגדלה)

.

מאת לירן בן עמי

לייבל ג'אז ישראלי חדש בא לעולם: OutNow Recordings. ההשקה באוגנדה, 9.8.2011

OutNow Recordings הוא לייבל חדש שמגדיר את עצמו כבית החדש של אמני ג'אז חופשי ואוונגארד בישראל. מאחורי האופרציה עומדים שני יקירי ירושלים: הגיטריסט עידו בוקלמן והסקסופוניסט יוני קרצ'מר, שפיתחו יחד, במשך שנים של נגינה משותפת, טעם וגישה מקורית למוזיקה. שניהם ניגנו בעכברושים, שאלבומם "Afternoon High" נחשב בעיני רבים אחת מהקלטות הג'אז החשובות שנוצרו כאן. לאחרונה לקחו בוקלמן וקרצ'מר חלק בשביעייה של אלברט בגר, ולשניהם קריירת סולו בזירה המקומית והבינלאומית.

בוקלמן

"קולטריין יצר בזמנו ג'אז מפעים, אך ספק אם היום הוא היה מקליט את אותו דבר". בוקלמן

היבול הראשון של הלייבל הוא שישה אלבומים שלאחר האזנה לכמה מהקטעים הכלולים בהם נראה כי החוט המקשר ביניהם, שאולי אינו ממש חוט מקשר, הוא הניסיון להביא לידי ביטוי מרחב של חשיבה מוזיקלית מהסוג שמתקשה לקבל במה בעולם השמרני של חברות התקליטים הגדולות. המושג "ג'אז" יכול בהחלט לבלבל. אפשר לומר כי האסוציאציה הראשונית שתעלה לאדם מן הישוב כאשר יקשיב לטריו אלקטרוני, סולו גיטרה אקוסטית או רביעיות אלקטרו-אקוסטיות לא שגרתיות אינה דווקא שמדובר בג'אז.

ולכן, אחת הכוונות של השניים בהקמת הלייבל היא לנתק את הג'אז מאסוציאציות מקובעות אלו, "מתוך מחשבה ואהבה גדולה לג'אז ומחשבה מהו ג'אז, מתוך מחויבות והערכה לצורה המוזיקלית האלסטית ביותר והבנה שג'אז הוא הרבה יותר מסווינג וארטיקולציה מסוימת – אלא דרך, שעליה להמשיך ולהתגלות", אומר בוקלמן. "קולטריין יצר בזמנו ג'אז מפעים, אך ספק אם היום הוא היה מקליט את אותו דבר".

אף שלכאורה מסגרת של הופעות הינה המקום הטבעי של מוזיקה מעין זו, מטרת הלייבל היא גם להגיע לקהלים חדשים של ג'אז. לא לכאלה שילכו לפסטיבל הג'אז בים האדום גם השנה, אלא לקהל סקרן שמחפש מוזיקה חדשה שמתפתחת ולא קופאת כבר איזה 60 שנה.

מקורות ההשראה שהיוו את הבסיס לרוח הלייבל הם הקלרינטיסט הרולד רובין ("הסב הרוחני"), שיוציא בלייבל אלבום חדש, ואלברט בגר ("האב הרוחני") שמתעתד להוציא במהלך החודשים הבאים אלבום משותף עם הקונטרבסיסטית הצרפתייה ג'ואל לאנדרה (Joelle Leandre). בהאזנה לקטעים אפשר גם לשמוע השפעות של גיטריסטים עכשוויים דוגמת דרק ביילי (Derek Bailey) ודייוויד תורן (David Torn), כמו גם רמז לעבודותיהם של הסקסופוניסטים מאטס גוסטפסון (Mats Gustafsson) וקן ואנדרמארק (Ken Vandermark).

אמנם ברוב אלבומי הלייבל באה לידי ביטוי רוח האלתור, לפעמים אף באופן מוחצן, אך ישנם קטעים אחרים שמבוצעים בקפידה של מוזיקה מולחנת, דוגמת האלבום של קרצ'מר. אחד האלבומים המסקרנים שייצאו ב-OutNow Recordings יציג שיתוף פעולה בין החצוצרן רוי קמפבל (Roy Campbell), מאושיות הג'אז החופשי, והמתופף ערן אלישע.

מנפרד אייכר, מנהל ECM, אמר פעם שהמוטו האסתטי של חברת התקליטים שלו הוא "ליצור את הצליל היפה ביותר חוץ משקט". כשמקשיבים לקטעים החדשים של OutNow Recordings, נראה כי בוקלמן וקרצ'מר לא דמיינו פיורדים ואגמים כשהגו בהקמת הלייבל, אלא דווקא מציאות עירונית מחוספסת. אולי הם דמיינו את רחוב אגריפס בשנה האחרונה.

אנשי הלייבל שלחו לנו קטע להורדה, הנה: עידו בוקלמן קווארטט עם יובל מסנר, Stillי(mp3)

ערב ההשקה של הלייבל OutNow Recordings ייערך ביום שלישי, 9.8.2011, באוגנדה, בשעה 21:00. כאן ניתן להאזין לסמפלר של אמני הלייבל

ששת הרליסים הראשונים של הלייבל:

Ido Bukelman – Solo (Acoustic guitar)
Ehran Elisha & Roy Campbell – Watching Cartoons with Eddie
Ehran Elisha, Harold Rubin & Haim Elisha – East of Jaffa
Ido Bukelman Quartet (with Yuval Mesner) – Cracked Song
Yoni Kretzmer Quartet – Overlooked
Daniel Davidovsky, Ofer Bymel, Ido Bukelman – EFT

מודעות פרסומת